تهویه پارکینگ در برج ها و مجتمع ها

به نظر می رسد مفهوم سیستمهای تهویه پارکینگ قدمتی به میزان بالا گرفتن بازار ساخت ساختمان هایی با مساحت زیاد موسوم به “مال” در تهران و شهرهای بزرگ ایران دارد که به واسطه قیمت بالای زمین، سازندگان را مجاب به فرورفتن در عمق برای جبران کمبود فضا می کند. تدوین نهایی قوانین سازمان آتش نشانی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۴ نشان از نو بودن این پدیده و نیاز مبرم صنعت ساختمان به سازماندهی هرچه سریعتر آن دارد.
بر خلاف عبارت تهویه پارکینگ که در واژه نامه صنعت ساختمان سابقه کوتاهی دارد، اما سیستم های تهویه پارکینگ سیستم های نا آشنایی نیستند. به صورت عمده محیط پارکینگ ها به کمک دو روش کلی تهویه می شوند:
۱- استفاده از جت فن ها
۲- استفاده از کانال

در صورت نیاز به مشاوره ، همین حالا با کارشناسان نیک فن جهت نصب و راه اندازی سامانه تهویه پارکینگ و یا تهیه فن و جت فن تماس حاصل فرمایید: 021-22451165

جت فن پارکینگ
جت فن پارکینگ

در هر دو روش بنیان کار یکسان است: ورودی هوای تازه به میزان کافی، هدایت و جاروب هوای داخل فضای پارکینگ، خروج هوای آلوده

مطالب مرتبط : سامانه تخلیه هوای پارکینگ به کمک جت فن پارکینگی

اما در مورد عملکرد و کیفیت هر سیستم و مقایسه بین این دو روش، سوالات بنیادی مطرح است:
– در حالت عادی و روزانه تهویه پارکینگ، کدام روش کیفیت هوای بهتری را ایجاد می¬کند؟
– در حالت آتش سوزی، کدام روش استانداردها را تأمین می کند؟
– در حالت کلی و مقایسه قیمت، کدام روش برتری دارد؟
پیش از پاسخ به این سوالات چند نکته می¬بایست در نظر گرفته شود.
۱- برندینگ: با وجود اینکه متخصصان و فعالان صنعت تهویه با واژه و کاربرد جت فن آشنایی دیرینی دارند، نام درخور و نوین این دستگاه تهویه، و تاثیر هیجان انگیزی که در شنونده غیرمتخصص دارد، موجب می شود کارفرمایان برای نمود بهتر و بار وزنی برند مال خود از این سیستم تهیه پارکینگ کمک بگیرند.
۲- زیبایی: در بسیاری از پارکینگ ها به دلیل استفاده بهینه از فضا، سقف پارکینگ ها کم ارتفاع در نظر گرفته می¬شوند. بنابر این، در این پارکینگ ها، استفاده از روش فضاگیرکانال کشی خود به خود منتفی می¬گردد. در ضمن، برخی معماران حتی از زیبایی سقف پارکینگ خود نیز نمی¬گذرند، در این موارد چاره ای به جز استفاده از جت فن ها، یا متحمل شدن هزینه های سنگین سقف های کاذب نخواهد بود.
۳- معماری: برخی محدودیت های معماری، مانند عدم امکان استفاده از دستگاههای اگزاست بر روی پشت بام و در محوطه، شکل، ابعاد و مسیر هوای ورودی و خروجی و در نهایت محدودیت در محل خروج هوای آلوده پارکینگ، مدیران فنی و تاسیسات پروژه های ساختمانی را مجبور به استفاده از یکی از دو روش کانال یا جت فن میکنند.

فن پارکینگ
فن پارکینگ

با در نظر گرفتن مطالب بالا می توان نگاه جامع تر و مقایسه بهتری بین این دو روش را داشت. در حالت کلی و بدون در نظر گرفتن هر گونه ملاحظه مالی و محدودیت فنی، هر دو سیستم به صورت یکسان قابلیت تامین هوا با کیفیت مطلوب، و همچنین کلیه استانداردها را دارا هستند که استاندارد BS-7346 مربوط به سازمان استاندارد بریتانیا (British Standard – BS) با تمرکز بر سیستم های تهویه پارکینگ، انتظارات اولیه مربوط به سیستم های تهویه پارکینگ را به صورت کامل و جامع مورد بحث قرارمی دهد. در صورت به کار بستن تمام نکات و مفاد این استاندارد، شاخص های حداقلی کیفی در تهویه تامین می شود. اما، محدودیت های ساخت، محدودیت های مالی و ملاحظات بازار، در بسیاری از موارد منجر به عدم رعایت استانداردها به صورت کامل میشود.
در موارد محدودی اما، سازندگان به حداقل های استانداردی راضی نشده و به دنبال پیاده سازی استاندارد های بالاتری هستند. در این موارد، هر دو سیستم کانال کشی و جت فن ها، می توانند انتظارات کار فرما را بر آورده کنند.
در صورتی که فاکتور محدودیت های مالی برای اجرای سیستم های تهویه در نظر گرفته شود، با توجه به استانداردآتش نشانی ایران، سیستم کانال کشی به طور قطع هزینه های کمتری را به سازندگان تحمیل می کند. با وجود این ذهنیت که سیستم جت فن به دلیل جدیدتر بودن قابلیت ایجاد کیفیت هوای بهتر را دارد، با بررسی علمی و تجربی و مقایسه این دو سیستم در حالت تهویه روزانه، به سرعت و به راحتی در می یابیم که چنین نیست. سیستم کانال کشی در صورت طراحی صحیح و با توجه به انعطاف پذیری به دلیل فاصله اندک دریچه ورودی هوای تازه به دریچه خروج هوای آلوده سطح پوشش بهتری ایجاد می کند و در این روش حجم آلودگی کمتری در سطح پارکینگ توسط هوا جابجا می شود.

جت فن پارکینگ
جت فن پارکینگ

اما در حالت آتش، طراحی صحیح کانال ها نقش حیاتی پیدا می کند و سرعت ورود هوا و خروج دود اهمیت بسیار زیادی دارد.
در صورتی که ارتفاع سقف به اندازه کافی بلند است،
محدودیت مالی وجود ندارد،
شکل پارکینگ چند ضلعی منظم است،
تعداد شفت های ورود و خروج هوا به اندازه کافی و در هر قسمت از پارکینگ در دسترس است،
امکان نصب دستگاه های تهویه غول آسا برای ورود و خروج هوا وجود دارد،
و در نهایت یک مهندس تاسیسات متخصص در زمینه تهویه با یک پیمانکار خبره مطمئن در دسترس دارید، بدون هرگونه شک، یا واهمه، هریک از سیستمها که به سلیقه شما نزدیک تر است را انتخاب نمائید. در غیر اینصورت، انتخاب در اختیار شما نخواهد بود، بلکه وابسته به محدودیت های شماست.

Leave a Comment